KIVIRCIK KOYUNU

Paylaş / Share

Küçükbaş besi çiftliğinde Kıvırcık ırkı koyunun seçilme sebeplerini anlatan bir yazıdır.

KIVIRCIK KOYUNU

NEDEN KIVIRCIK KOYUNU

 

Kıvırcık Türkiye , Bulgaristan ve Yunanistan'da yetiştirilen koyun ırkıdır. Yunanistan'da bu ırk Thraki adı ile bilinir. Bu ırk Türkiye'nin Trakya bölgesinin başlıca koyun ırkıdır. Ayrıca Marmara'nın güney ve Doğusundaki illerde ve Ege bölgesinin bazı illerinde yetiştirilir. Türkiye'deki toplam koyun varlığının %6.4 ünü bu koyun ırkı oluşturur. Türk halkı ve Ortadoğu tarafından sevilen bir et türüdür.


Kıvırcık Koyununun Fenotipik Özellikleri

Kıvırcıkta bütün vücut beyazdır. Nadiren baş ve ayaklarda Siyah lekeler taşıyan hayvanlara da rastlanır. Beyaz renkli kıvırcık Belçika kıvırcığı olarak da bilinir. Beyaz renkli kıvırcık sürülerinde bazen kahverengi veya siyah renkli koyunlara da rastlanır. Bunlar kıvırcığın daha çok Bulgaristan'da Bulunan renkli varyetesinin ( Karnobat ) kalıntılarıdır. Bir zamanlar Trakya'da yetiştirilen bu Karnobat sürüler bugün artık mevcut değildir.

Kıvırcık ırkında kuyruk uzun incedir ve normal olarak Tarsus ekleminin hizasına kadar uzanır. Saf kıvırcık koyunlarında kuyrukta yağ depolanması görülmez. Koçlarda yanlara doğru uzanan spiral boynuzlar vardır. Koyunlarda normal olarak boynuz bulunmaz. Kulaklar nispi olarak kısadır ve horizontal bir durumdadır. Yapağı halı yapağısı tipinde olmakla beraber diğer yerli ırkların yapağılarından daha kalitelidir. Genç hayvanlardan elde edilen yapağı kumaş dokumasında kullanılabilir.

Kıvırcık orta irilikte bir ırktır. Cidago yüksekliği koyunların ortalama 64 -66 cm kadardır. Koyun etleri arasında en lezzetlisi Kıvırcık koyununun etidir. Kıvırcık ırkı et kalitesi yönünden ülkedeki koyun ırkları arasında ilk sırayı alır. Kuzuları sütten kesildikten sonra besiye alındıklarında hızlı bir gelişme gösterir. Et ve süt verimleri oldukça iyi gelişmiştir.

Olumsuz şartlara karşı oldukça dayanıklı bir türdür. Uzun yürüyüşlere karşı dayanıklı olup, zayıf meralardan yararlanabilme özelliğine sahiptir.

Kıvırcık ırkı koyunlarda ikiz doğum oranı %20 civarındadır. Egeden ve Sarıkız çiftliklerinde bu oran %35 e kadar çıkmıştır. Bir kıvırcık koyunundan iki yılda üç kez yavru alınabilmektedir. Bu süreyi kısaltmaya çalışmak ikizlik oranının azalmasına  ve düşüklere sebep olmaktadır. 

Bizden Yazılar

ATV  "Ekopaazar" programının çiftliklerimize yaptığı ziyaret ve Aberdeen Angus ve modern hayvancılık üzerine röportajlar. ATV "Ekopaazar" programının çiftliklerimize yaptığı ziyaret ve Aberdeen Angus ve modern hayvancılık üzerine röportajlar ATV "Ekopaazar" programının çiftliklerimize yaptığı ziyaret ve Aberdeen Angus ve modern hayvancılık üzerine röportajlar
Gebe Düve Satışları Başlamıştır. Gebe Düve Satışları Başlamıştır Piyasada yüksek talep gören, yüksek randımanlı ve en kaliteli karkası üreten Siyah Angus düveleri mi arıyorsunuz? Sonunda beklenen an geldi!
Kaliteli Et Satışlarımız Başlamıştır!. Kaliteli Et Satışlarımız Başlamıştır! Kendi ürettiğimiz yemlerle, kendi çiftliklerimizde beslediğimiz, kendi kesimhanemizde kesip, kendi kasabımızda parçaladığımız ve kendi soğuk taşıma zincirimiz ile sofralarınıza getirdiğimiz leziz etlerimiz artık İstanbul'da!